تماس با ما
keshvargraphy@gmail.com

 پادکست فارسی​​​​​​​ کشورگرافی

با گوش سفر کنید

برزیل کشور توپ

 

برزیل سرزمین توپ!

خب، بریم سراغ سرزمین توپ. تو این سرزمین همه چیز به چشم­تون گِرد و قشنگ میاد، مخصوصا آدماش. همه کِروی. فقط حواس­تون باشه، وقتی رفتید برزیل، که اسم رسمیش جمهوری فدراتیوِ،  و بزرگترین و پرجمعیت­ترین کشور آمریکای جنوبیِ، حرکتی که یکی از مقامات کشورمون اونجا زد رو شما پیاده نکنید. حالا این حرکت چی بود. با ما باشید تا بهتون بگم.

سال 2012 بود که آزار جنسی آقای حکمت‌الله قربانی دیپلمات ارشد ایرانی جمهوری اسلامی ایران تو برزیل حسابی سر و صدا به پا کرد. سفارت ایران تو بزریل در واکنش، این اتهام جنسی رو ناشی از «اختلاف فرهنگی» دونست. در نهایت به تهران فراخوانده شد و وزارت امورخارجه ایران اعلام کرد که هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری، رفتار دیپلمات پیشین ایران در برزیل رو «مغایر با مقررات اداری و شئونات شغلی و اسلامی» دونسته و اون را به اخراج از وزارت امورخارجه محکوم کرده‌.

حالا این برزیلی دوست چیکار کرده؟ ایشون تو یه استخری تو جنوب برازیلیا در حالی که ۱۰ دختر ۹ تا ۱۵ ساله تو یه گوشه از استخر مشغول بازی بودن، توسط یه دختر ۱۴ ساله مشاهده شده که این دیپلمات ما در حین شنا بدن دخترای دیگه رو لمس می‌کنه و این موضوع را به مأمور استخر اطلاع میده و مأمور دستور بسته شدن استخر رو میده. بعد این قضیه، اعتراض خونواده­های قربانی بالا می‌گیره و پدر یکی از بچه‌ها به نام ژوزه روبرتو فرناندز رودریگرز به حکمت الله قربانی حمله می‌کنه. پلیس برزیل ابتدا حکمت الله رو بازداشت می‌کنه اما از اونجایی که وی به دلیل دیپلمات بودن، مصونیت دیپلماتیک داره، آزادش می‌کنه تا در کشورش محاکمه بشه. براساس قوانین رسمی برزیل اگه حکمت الله قربانی یک فرد معمولی بود و تو برزیل به جرم آزار جنسی کودکان محاکمه می‌شد از ۸ تا ۱۵ سال زندان محکوم می‌شد.

روزنامه «وال استریت ژورنال» تو شماره روز ۳۰ فروردین‌ماه ۱۳۹۱، گزارش داد که این دیپلمات ایرانی ۲۶ فروردین‌ماه ۱۳۹۱، در حالی در یک استخر بازداشت شد که والدین تعدادی از دخترا گرد اون جمع شده بودند؛ عده‌ای قصد داشتند به او حمله کنند و گروه دیگه­ای در تلاش بودن تا از ضرب و شتم اون جلوگیری کنن که کاش نمی­کردن. به گفته پلیس برزیل، شاهدان عینی گفتن این دیپلمات ایرانی در حالی که تظاهر به مشغول بودن به شنای زیرآبی می‌کرد در زیر آب، بدن چهار دختر بین ۹ تا ۱۵ سال را لمس می‌کرد.

به دنبال بروز این حادثه، استخر یاد شده که تو همون روز ۵۱ سالگی تأسیسش جشن گرفته می‌شد، بسته شد.