تماس با ما
keshvargraphy@gmail.com

 پادکست فارسی​​​​​​​ کشورگرافی

با گوش سفر کنید

مکزیک کجاست؟

مکزیک جشن مردگان تاکو

 

سفر به مکزیک به همراه مرد اسکلتی

وقتی بچه بودم پدرم یه نوار وی اچ اس آورد که جابجاییش اون موقع­ها مثل حمل بمب اتم خطرناک بود. اون نوار یه مستند درباره­ی جشن روز مردگانِ مکزیکی ­ها بود. یکی از جالب­ترین جشن­های مکزیک و دنیا که هر سال تو ماه اکتبر و نوامبر به مدت سه روز برگزار میشه. مکزیکی­ها فرهنگ خاصی برای احترام گذاشتن به کسایی که از دنیا رفتن دارن. براشون جشن و پایکوبی می­کنن و سعی می­کنن این جشن هر چه باشکوه­تر باشه. تو خونه هم یه جای مخصوص برای گرامیداشت مرده­هاشون تعیین می­کنن و تصاویر و عکس­هاشون رو اونجا میذارن چون اعتقاد دارن که روح مرده­ها تو روز مردگان به خونه­هاشون سر میزنن. فستیوال مردگان یا  Día de Muertos به طور سنتی در طی سه روز انجام میشه و شروعش از ۳۱ نوامبره. این فستیوال خیلی قدیمیه و ریشه اوم برمیگرده به صدها و شاید هزاران سال قبل.طبق اسنادی که  تا به امروز در اختیارمون هست میدونیم که جشن روز مردگان توسط تمدن های پیشاکلمبی (دوران پیش از کشف قاره آمریکا توسط کریستف کلمب) به ویژه آزتک ها، مایایی ها و توتوناک ها برگزار می شده.

آزتک ها سرخپوستان بومی مکزیک هستن که یک ماه کامل رو جشن میگرفتن و طبق باورهای خودشون به بانوی مرگ به نام  Mictecacihuatl ادای احترام می کردن. با ینکه اینروزا باورای مردم به دلیل وجود رسانه ها و فناوری های روز تغییر کرده  اما همچنان بعضی از ویژگی های اصلی این رسم و رسوم باقی مونده. سال 1913 بود که هنرمند مشهور و محبوب مکزیک یعنی خوزه گودولف پوسادا تصویری از La Calavera Caterina کاترینا کشید و اون به بعد، تصویر کاترینا به عنوان نماد غیررسمی جشن روز مردگان استفاده میشه.

البته خیلیا جشن روز مردگان رو با با جشن هالووین اشتباه میگیرن، اما کاملا باهم فرق دارن. جشن روز مردگان توسط سرخپوستان بومی مکزیک یا همان آزتک ها در ماه آگوست برگزار میشه. در صورتیکه، وقتی اسپانیایی ها به مکزیک حمله کردن و سرزمین بکرشون رو تحت استعمار خودشون قرار دادن این رسم رو با کمی تغییر با فستیوال مسیحی All Hallows مطابقت دادن و جشن هالویین رو پایه گذاری کردن. به همین سادگی، به همین بیمزگی! خیلی از زنان زیباروی مکزیکی برای جشن روز مردگان چهرشون رو شبیه تصویر بانوی مرگ گریم می کنند و به خیابون ها میان. جالبه که بدونید هرسال رکوردهایی برای بیشترین تعداد کاترینا در یک محل هم ثبت میشه. یه چیز دیگه اینکه تو باور و فرهنگ مکزیک، گل جعفری نارنجی به عنوان گل مردگان شناخته میشه.

برگردیم به داستان خودمون؛ رفتن به مکزیک و گشتن تو خیابونای مکزیکو سیتی که پایتخت مکزیکه همیشه آرزوم بود، اما نشد و من تو یه تصادف جونمو از دست دادم.

روی یه پل وایساده بودیم. به بدن اسکلتی خودم نگاه کردم. به بقیه هم نگاه کردم. همه مثل کاراکترای توی انیمیشن کوکو بودن اگه این انیمیشن رو ندیدین حتما حتما ببینیدش. یکی از شاهکار های بی بدیل استودیو پیکسار. داد زدم: « من میخواستم برم مکزیک. »

یه مرد اسکلتی دستش رو گذاشت رو شونه­م و گفت: « هولا hola»

گفتم بله؟

گفت: « یعنی سلام.» کمی بهم زل زد و گفت:« هوس تاکو کردی؟ »

گفتم چی؟ تا چی؟! ... خندید و گفت: « تاکو... غذاس دیگه. ولی انگار گشنه نیستی. » کمی صبر کرد و گفت: « یه ساعت وقت داری. من میتونم ببرمت اونطرف، مکزیک رو ببینی. »

گفتم: « واقعا این کارو میکنی؟ »   گفت: « آره بابا، من یکی از نگهبانای اینجام. »

دستمو گرفت و به پرواز دراومد.  « با تعجب گفتم تو میتونی پرواز کنی؟ »

گفت « سی si »  قبل از اینکه بپرسم یعنی چی گفت یعنی آره.

گفت: « از مکزیک چیزی میدونی؟»   گفتم: « نه، چیز زیادی نمیدونم. »

گفت پس بذار تا میرسیم کمی از اونجا بهت بگم... .

مکزیک 130 میلیون جمعیت داره. زبان اداری و کاربردی اونجا زبان اسپانیاییه اما این کشور هیچ زبان رسمی نداره و از سال ۲۰۰۳، تعداد ۶۲ زبان بومی سرخ‌پوستی هم به عنوان «زبان‌های ملی» ثبت شدن و به رسمیت شناخته میشن. کشور مکزیک بزرگ‌ترین کشور اسپانیایی‌زبان جهانه و حدود یک‌سوم از کل اسپانیایی‌زبان‌های جهان تو مکزیک زندگی می‌کنن.

۷۰ درصد مردم مکزیک از تبار مستیزو (دورگه سفیدپوست و سرخ‌پوست)، ۱۵ درصد سفیدپوست و ۹٫۸ درصد سرخ‌پوست هستن.

83٪ مردم مسیحی کاتولیک و 7 درصد پیرو شاخه‌های دیگه مسیحیت هستن.

مکزیک از شمال با ایالات متحده و از جنوب با گواتمالا و بلیز هم مرزه.

نخستین آثاری که از انسان در آمریکای میانی به دست اومده متعلق به ۴۰ هزار سال پیشه. مکزیک همچنین مهد یکی از مهم‍ترین تمدن‌های باستان، آزتک هاست. مکزیک تو سده ۱۶ میلادی بوسیله هرنان کورتس کشف شد و تو سال ۱۵۱۹ تمدن‌های بومی مکزیک از طرف اسپانیایی‌ها مورد حمله قرار گرفتن. این کشور از سال ۱۵۲۱ تا جنگ‌های استقلال مابین ۱۸۲۱–۱۸۱۰ مستعمره اسپانیا بود.  مکزیک پرجمعیت‌ترین منطقه تحت‌ حمایت اسپانیا بود. بعد از سه قرن تسلط امپراتوری اسپانیا، سرانجام در سال ۱۸۱۰ استقلال مکزیک از اسپانیا اعلام شد. مکزیک از تاریخ ۷ نوامبر ۱۹۴۵ یکی از اعضای سازمان ملل متحده.

نگهبان اسکلتی که داشت با سرعت نور پرواز می­کرد یهو وایساد. گفت: « خب، اینم از مکزیک. خیلی فشرده و ساندویچی...». من غرق در جشن مردگان و جنگ و استقلال مکزیک بودم که یهو هوس تاکو کردم. تو این گیرودار بودم که بازم به پرواز دراومدیم...

 

شقایق گفت:
خیلی قشنگ بود
    مدیریت گفت:
    ممنون از توجه شما